TOPlist
Loading

Územie PieninÚzemie Pienin

       Zdroj: http://www.szczawnica.na-pulpit.pl/szlaki-turystyczne-duze.JPG, upravené autorom

 

 

 

Turisticky najnavštevovanejšími miestami sú Tri Koruny, Sokolica na Poľskej strane a prekrásny prielom Dunajca na Slovenskej strane.

 

Prielom Dunajca a prielom Lesnického potoka sa nachádzajú medzi obcami Červený Kláštor a Lesnica. Je to najhodnotnejšie územie Pienin s hlbokými kaňonmi, s meandrami rieky zakliesnenej hlboko do skál, s neprístupnými skalnatými útvarmi a bralami. 

Pieninský národný park a jeho ochranné pásmo je charakteristické jedinečnosťou a zároveň aj esteticky mimoriadne príťažlivou krajinou, ktorá je výsledkom zložitých geologických a klimatických procesov, spomedzi ktorých sa najvýraznejšie prejavila erózna činnosť vody. Samostatné územie Pienin sa okrem toho vyznačuje komplikovanou geologickou stavbou, ktorá  podmienila vznik atraktívneho reliéfu skalnatých stien a veží najrozmanitejšieho tvaru.

Striedajú sa tu stanovišťa od slnečných skál a suchých vrchov po hlboké tienisté údolia, rokliny, ktoré spolu s prielomom Dunajca vytvárajú výrazné krajinné dominanty.

 

Územné členenie Pienin

- Czorstynske Pieniny - nachádzajú sa na území západnej časti Pienin na Poľskej strane. Tiahnu sa od Zelených skaliek po sedlo Szopka (780 m.n.m).

 

- Centrálne Pieniny - tiahnu sa po oboch brehoch prielomu Dunajca. Na Poľskej strane sú ich súčasťou dominantné bralá Tri Koruny (982 m.n.m) a Sokolica (747 m.n.m). Na oboch týchto dominantách je umiestnená vyhliadková veža.

Na slovenskej strane hrebeň Kláštornej hory (657 m.n.m), hrebeň Holice (828 m.n.m) a hrebeň Plašnej(889 m.n.m) s Haligovskými skalami.

 

- Malé Pieniny - nachádzajú sa vo východnej časti Pienin a tvorí ich široký hrebeň po oboch stranách štátnej hranice, začínajúci nad obcou Lesnica, ktorý pokračuje až k sedlu Rozdiel (802 m.n.m), ktorý sa nachádza nad obcou Litmanová. Nachádza sa tu najvyšší vrch v Pieninách - Vysoké Skalky (1050 m-n.m).

 


Loading

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK