TOPlist
Loading

Turistické zaujímavostiPrielom Dunajca

prielom dunajca

Je to prielomová dolina modelovaná riekou Dunajec v krátkom úseku bradlového pásma s pestrou mozaikou lesných spoločenstiev a spoločným výskytom horských, ale aj teplomilných rastlín a živočíchov.

 

Prielom Lesnického potoka

Je to tiesňava dlhá 450 m, ktorá nadväzuje na prielom Dunajca. Najvyšší bod dosahuje výšku 704 m.n.m a najnižší 429 m.n.m Prielom je tzv. prirodzenou hranicou rozdeľujúcou územie Pienin na Malé Pieniny a Centrálne Pieniny.

 

Haligovské Skaly

Sú zaujímavé výskytom podzemného a povrchového krasu. (jaskyne, skalné dutiny)

 

Splav na pltiach a športových lodiach.

Plavba na pltiach ako turistická atrakcia na Dunajci má počiatky v roku 1832, kedy sa ako prví splavovali návštevníci kúpeľov v poľskej Sczawnici. Spočiatku sa návštevníci splavovali na súpravách, ktoré skladali z troch až piatich kusov dlabaných kmeňov. Neskoršie ich nahradili plte, ktoré sa skladajú z piatich drevených článkou zhotovených z širokých dosiek.

Plte sa spočiatku ťahali proti prúdu ručne, pričom predník ťahal plť po brehu lanom a zadník stál v článku a odtláčal plť šprisou (drevená 2,5 až 3 m dlhá drevená žrďka používaná na ovládanie plte)  od brehu. Neskôr tento spôsob vývozu nahradili konské povozy, ktoré využívali dnešný turistický chodník prielomom Dunajcam (tzv. Pieninská cesta). Po výstavbe komunikácii okolo národných parkov z Poľskej a Slovenskej strany sa plte vyvážajú nákladnými autami.

Plavebná sezóna trvá od 1. apríla do 31. októbra. Dĺžka splavu záleží na stave vodnej hladiny Dunajca. Trvá cca 1,5 - 2 hodiny. Konečná zastávka je na nábreží dunajca pri štátnej hranici s Poľskom v k.ú. Lesnica

vodné atrakcie
         


Loading

DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NOVINIEK